Piwa Browaru SALIO
PIWO
Piwo – najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy oraz trzeci po wodzie i herbacie najpopularniejszy napój na świecie. W znaczeniu ogólnym piwo to każdy napój otrzymany w wyniku enzymatycznej hydrolizy skrobi i białek zawartych w ziarnach zbóż i poddany fermentacji alkoholowej. W węższym znaczeniu pod pojęciem piwa rozumie się napój zawierający alkohol i dwutlenek węgla otrzymany w wyniku fermentacji alkoholowej słodu, z dodatkiem wody i chmielu, przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów drożdży.
Charakter piwa określa najczęściej:
- rodzaj użytego słodu lub słodów,
- zawartość alkoholu,
- stężenie ekstraktu, czyli nieprzefermentowanych składników słodu,
- goryczka chmielowa zależna od ilości i rodzaju użytego chmielu.
SUROWCE
Słód
Skiełkowane i wysuszone ziarna zbóż służące jako jeden z surowców do produkcji piwa lub whisky.
Do wyrobu słodu używa się zazwyczaj ziarna jęczmienia dwurzędowego (tzw. jęczmień browarny). W piwowarstwie wyróżnia się również: słody pszeniczne, żytnie, (do produkcji piw ciemnych), karmelowe jasne i ciemne, barwiące, zakwaszające, parzone, palone i zielone.
Parametry techniczne słodu określają jego barwę wyrażaną w międzynarodowej skali EBC, rozluźnienie, czas scukrzenia i zawartość białka.
Chmiel
Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) to roślina pnąca z rodziny konopiowatych. W piwowarstwie stosuje się wyłącznie chmiel z plantacji o owocostanach żeńskich, zwanych szyszkami. Po zerwaniu szyszki chmielowe poddawane są suszeniu, a następnie sprasowaniu. Chmiel w browarnictwie występuje głównie pod postacią granulatu. Dla piwa najważniejszym składnikiem chmielu są alfa-kwasy, które rozpuszczają się w brzeczce podczas gotowania, nadając jej goryczkowy smak. Innym ważnym składnikiem chmielu są polifenole, zwane garbnikami. Polifenole łatwo łączą się z białkami, rozpuszczają się na gorąco i wytrącają dopiero po ochłodzeniu, tworząc zmętnienie w piwie. Dodanie chmielu do brzeczki nadaje piwu szlachetną i przyjemną gorycz oraz specyficzny aromat, a ze względu na właściwości antyseptyczne chmiel korzystnie wpływa na trwałość piwa.
Do najbardziej popularnych i znanych odmian polskiego chmielu należą Marynka, Sybilla, Lubelski (mniej znane, historyczne odmiany które są wskrzeszane to: Iunga, Oktawia, Izabela, Puławski, Tomyski, Zula)
Drożdże
Drożdże służą do przekształcenia cukrów w alkohol i nagazowaniu piwa poprzez wytwarzany przez nie CO2, ale nie tylko. Nadają piwu również odpowiedni smak i zapach. Smak i zapach zależą w dużym stopniu od zastosowanego szczepu drożdży, ich stanu fizjologicznego, składu chemicznego brzeczki i warunków fermentacji. Drożdże dzielimy na dolnej fermentacji, fermentacji górnej oraz spontanicznej.
Woda
Woda obok słodu z jęczmienia jest głównym surowcem stosowanym przy produkcji piwa. Wykorzystywana jest głównie w procesie zacierania, a w gotowym piwie zajmuje ok. 90% objętości.
NASZE PIWA
Nazwa: Nestor
Styl: Belgian Blond Ale
Ekstrakt początkowy: 12
Alkohol: 4,6
Barwa: słomkowa
Goryczka: średnio-mocna, szybko zanikająca
Opis: jasne, belgijskie piwo górnej fermentacji. W aromacie wyczujemy ziołowo-korzenne nuty francuskiego chmielu. Delikatny aromat słodowy pochodzący od słodu pilzneńskiego. Typowo belgijskie drożdże wniosły do piwa fenole oraz estry, które przedstawiają się w subtelnym aromacie przyprawowo-owocowym.
Składniki: woda, SŁÓD JĘCZMIENNY (pilzneński, dekstrynujący), SŁÓD PSZENICZNY, PŁATKI OWSIANE, chmiel (Strisselspalt, Iunga) drożdże górnej fermentacji FM26
Nazwa: Mętny Look
Styl: Witbier
Ekstrakt początkowy: 12,5
Alkohol: 4,8
Barwa: jasnozłota
Goryczka: delikatna, prawie niewyczuwalna
Opis: tradycyjne belgijskie pszeniczne piwo górnej fermentacji. Piwo charakteryzuje się aromatami pomarańczy oraz kolendry, które pochodzą od tych dodatków. Przyprawowo-owocowy charakter został również podbity przez drożdże. Duży zasyp niesłodowanej pszenicy oraz owsa nadaje piwu gładkość oraz kremowość. Piwo orzeźwiające, delikatnie słodkie z kwaśnym finiszem.
Składniki: woda, SŁÓD JĘCZMIENNY (pilzneński, dekstrynujący), PSZENICA, SŁÓD PSZENICZNY, PŁATKI OWSIANE, chmiel (Iunga), drożdże górnej fermentacji FM26
Nazwa: Mocny Kary
Styl: Quadrupel
Ekstrakt początkowy: 24°P
Alkohol: 9
Barwa: ciemno-brązowa z brunatnym przebłyskiem
Goryczka: delikatna, prawie niewyczuwalna
Opis: Bardzo mocne, bardzo złożone, bogate, słodowo-korzenne, owocowo-likierowe, ciemne belgijskie piwo. Wysoki poziom owocowych estrów o charakterze rodzynek, suszonych śliwek, wiśni, daktyli, fig lub mirabelek. Delikatne nuty rumowe pochodzące od cukru kandyzowanego.
Składniki: woda, SŁÓD JĘCZMIENNY (pilzneński, monachijski ciemny, monachijski, cookie, karmalowy), cukier kandyzowany, chmiel (Strisselspalter, Iunga), drożdże górnej fermentacji FM26
Nazwa: Muszkatove
Styl: Spice Belgian Ale
Ekstrakt początkowy: 16,5°P
Alkohol: 6
Barwa: barwa ciemna, brązowa
Goryczka: delikatna, prawie niewyczuwalna
Opis: Musztatove to piwo przywodzące nam na myśl piernik, cisto czekoladowe, brownie. Piwo zostało stworzone na bazie piw belgijskich i fermentowane belgijskim szczepem drożdży produkującym estry ziołowo-przyprawowe. Dla nadania odpowiedniego charakteru, przy produkcji piwa wykorzystaliśmy szereg przypraw, jak i dla podbicia słodyczy dodany został ksylitol.
Składniki: woda, SŁÓD JĘCZMIENNY (pale ale, monachijski ciemny, karmelowy, czekoladowy, aromatycznt), ksylitol, przyprawy (cynamon, kardamon, goździki, gałka muszkatołowa, ziele angielskie, skórka słodkiej pomarańczy), chmiel (Iunga), drożdże górnej fermentacji FM26
Nazwa: Blond Look
Styl: Imperial pastry sour
Ekstrakt początkowy: 12,4%
Alkohol: 4,8
Opis: Orzeźwiające piwo górnej fermentacji o pomarańczowej barwie z aromatem owoców tropikalnych, słodycz pochodząca z cukru mlekowego balansuje z owocową kwasowością, niefiltrowane i niepasteryzowane
Składniki: Woda, słód pilzneński, słód carapilis, drożdże, chmiel lunga, laktoza, przecier z owoców marakui i mango